Описание на продукта: Лайка (лат. Matricaria) е род едногодишни цъфтящи растения от семейство Aster или Compositae (Asteraceae), според съвременната класификация, обединява около 70 вида слабо миризливи билки, които цъфтят от първата година от живота. Най-известният вид е лайка (Matricaria chamomilla, син. Matricaria recutita), това растение се използва широко за медицински и козметични цели.
Най-често лайката се употребява под формата на вкусен и ароматен чай. Много хора се наслаждават на чая от лайка като алтернатива без кофеин на черния или зеления чай и заради неговия земен, донякъде сладък вкус.
Действие: Омекчително, антисептично, противовъзпалително, спазмолитично, ранозаздравяващо, успокояващо действие. Спазмолитичният ефект се дължи на апигенина, патулитрина, умбелиферона, херниарина. Доказано е стимулиращото действие на етеричното масло върху централната нервна система. Съдържащите се в растението гликозиди притежават холинолитично и спазмолитично действие. Хамазуленът оказва обезболяващо, потогонно и дезинфекциращо действие. Спазмолитично действат също флавоновите и кумариновите производни.
Прилага се главно при възпаление на стомашно-чревния канал, при простудни заболявания на горните дихателни пътища като успокояващо средство.
Домашна козметика:
В българската народна медицина се употребява при възпаление на бъбреците и пикочния мехур, безсъние, главоболие, жълтеница, газове, подагра, ревматизъм, епилепсия, хемороиди, хистерия, трудно уриниране и уриниране на кръв, гъбички в устата, задух, жълтеница, болезнена менструация.
Използва се за гаргара при лош дъх в устата, за налагане на лапи при циреи и рани, за промивки при бяло течение, за бани при хемороиди, кожни обриви, потене на краката, при безсъние.
1 с.л. от билката се залива с 200 мл вряла вода. Кисне 30 минути и се изпива наведнъж (може и подсладено с мед). Запарката се прави 3 пъти дневно и се пие 15 минути преди ядене.
Народна медицина:
Лайката може да подобри качеството на съня. Съдържа апигенин, антиоксидант, който се свързва с определени рецептори в мозъка, което може да насърчи сънливостта и респ. да намали безсънието или хроничната невъзможност за заспиване.
Лайката подобрява храносмилането. Чаят от лайка може да предпази от диария, стомашни язви, гадене и газове, вероятно поради противовъзпалителните си качества. Пиенето на чай от лайка може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар, ефективен при гнойна ангина, болки в гърлото, възпаление на сливиците (тонзилит), зъбобол.
Промивки с отвара от лайка помагат при бяло течение, възпаление на очите, труднозарастващи рани.
Инхалациите с отвара от лайка облекчават хремата, подпомагайки по-лесното освобождаване на секретите от дихателните пътища.
Лайката се използва активно в медицината и козметологията.
В медицината:
Сушена и прясна лайка отдавна се използва в медицината: (отвари, екстракти) - като противовъзпалително, слабо антисептично и стягащо средство, външно - за изплакване, лосиони и вани. Лечението с лайка се използва във връзка с патологии на стомашно-чревния тракт (стомашно-чревния тракт), гинекологичната сфера, пикочно-половата и други системи на тялото като основна или допълнителна терапия. Лайката се приема през устата като чай или отвара (традиционен английски домашен лек) или запарка, използва се при чревни спазми, метеоризъм и диария и като потогонно средство. Лайката се използва при лечение на тревожни разстройства и безсъние.
В козметологията:
Екстрактът от лайка е част от много козметични продукти, особено кремове. С отварата на лайка, може да изплакнете косата, за да и даде златист оттенък.
В ароматерапията:
Етеричното масло от лайка (немска лайка) се използва в ароматерапията; по-често - като успокоително средство. Поради високата си цена често се фалшифицира, включително се заменя с масло от римска лайка (Chamaemelum nobile).
Количество: 50 г.
Опаковка - хартиен пакет.
Произход на продукта: България
Съхранение: в сухо място, без пряка слънчева светлина при температура от +5 °C до + 25 °C
Доставка: Еконт, Спиди, Бг поща, ДЧЛ, ТНТ, други
Плащане: с наложен платеж, по банка, с карта
Срок на годност: до 3 години